MUHTEŞEM BİR ŞEY ! DÜNYA ÇOCUKLARI DİLİMİZİ KONUŞUP, MÜZİĞİMİZİ SÖYLÜYOR ; HALK OYUNLARIMIZI OYNUYOR…/Salih Zeki Çavdaroğlu

Standart

Türkçemizin dünyada  tanınmasını sağlamak ve yaygınlaştırmak amacıyla, 2003 yılından bu yana hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak için “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları” düzenleniyor.

 Türkçe Olimpiyatlarının  7. cisi , bu yıl 27 Mayıs günü başladı, 10 Haziran’ da sona erecek.

 115 ülkeden gelen her dinden, her dilden, her ırktan 700 çocuk. Afrikalısı, Asyalısı,Avrupalısı, Amerikalısı,Avusturalyalısı ile adeta bir popülasyon mozayiği;  Ortak vasıfları da Türkçe öğretim veren okullarda okumaları.

 Ancak bu ortaklık sadece aynı dili konuşmaları ile kalmayan , ayrıca onlarla ortak, sağlam bir dünya  kurulmuş. Bu da ortak bir bellek, ortak bir gönül demek.

 Urfa sıra gecesini canlandırıyorlar, Hz.Muhammed’ i (s.a.v)  anlatan ilâhiler söylüyorlar. Geleneksel musıkîmizin düzeyli bestelerini yorumluyorlar.

 Bir Kenya’ lı öğrenci “Anadolu Benim” şarkısını okuduğu sırada, “Ben de sizdenim; esmerliğim sonradan” diye övünçlü aidiyet itirafında bulunuyor.  

Mozambik’ li Bangaina“Sivas’ ın yollarında” Türkmenistan’ lı Eziz “Mektebin Bacaları”, Şili’ li Karinavega “ Hasretinle Yandı Gönlüm”ü , Nijer’ li Maman Kabiru İsa Gambo, ”Uyandım Sabah İle’sanki “ Yurttan Sesler” korosu solistlerinin otantikliğinde yorumluyorlar.

 Vietnam’ lı, Senegal’li, Irak’lı, Kırgızistan’lı , Gürcistan’ lı çocuklar yöresel danslarımızı büyük bir maharetle sergiliyorlar.

 Ya Kongo’ lu  4- 5 yaşlarında iki minik İstiklal Marşının tamamını ezbere okumaları nasıl bir beceri ve başarı?…

 Ve daha yüzlerce çocuk. Hepsi bundan sonra Türkiye`nin gönüllü  ve masrafsız elçileri olacak. Bunu başkaca hiçbir tanıtım yolu veya lobi faaliyetleri ile beceremezdik.

 Zaten Sayın Başbakan  Erdoğan da bu organizasyonun  “dünyanın dört bir yanında şu anda Türkçe`nin konuşulması mücadelesini veren bir çalışma olduğunu vurguluyor. Ayrıca bu hizmette çaba ve katkıda bulunanları da “Osmanlı Akıncıları” olarak tanımlıyor ki, çok doğru bir tesbit. 

 Bu  oluşum aynı hızıyla devam ederse, güzel  Türkçemiz, aynen İngilizce’ de olduğu gibi uluslararası geçerliliği olacak bir nitelik kazanacak. Bu da gerçek bir devrim olacak.

 Olimpiyatlar, bir anlamda ülkemizin birkaç asırdır gönüllü olarak kabullendiği kültür asimilasyonun tersyüz edilmesi gibi bir şey. Yani ne bulursak aldığımız kozmopolit Avrupa kültüründen yavaş yavaş sıyrılıyoruz. Yani ithlattan, ihracata geçiyoruz. Daha doğrusu edilgenlikten etkenliğe geçiş diyebiliriz.

 Tarihimizin hiçbir döneminde, devletin beceremediği  böyle olgunun oluşması ile, topraklarımızda bir genişleme olmayacaksa da, gönül ve ruh haritamız oldukça genişleyeceğe benziyor. Nüfusumuz belki de 70 milyonlardan, 170 veya daha da yüksek boyutlara çıkacak.

 Emeği geçenlere şükranlar…

 

 

 

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s