KÜLTÜR BAKANI AK PARTİ’ NİN KOALİSYON ORTAĞI MI ?….

Standart

11 Mayıs akşamı Topkapı Sarayı avlusundaki İdil Biret’ in şarap eşliğindeki konserine karşı gelişen tepkilere Sayın Kültür Bakanı oldukça içerlemiş ve demiş ki :

“ Son derece üzücü ve yakışıksız bir davranış. İstanbul’u Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlıyoruz, kendini bilmez bir grup, küçücük bir grup da olsa, hem İstanbul’a, hem dünya çapındaki sanatçımıza hem de onu dinlemeye gelenlere bir büyük saygısızlıkla sevimsiz bir gösteride bulunmaya çalışıyor. Hemen İstanbul Valisi ve diğer yetkililerle görüşerek acil önlem almalarını ve sevimsizliğin durdurulması için gerekenleri yapmalarını istedim. Fiili olarak bir başka sevimsizlik yaşanmadan konser sona erdi. İdil Hanım’ı da aradım ancak ulaşamadım, yeniden arayacağım üzüntülerimi belirtmek için. Türkiye’yi böyle ilkel bir takım yaratıkların yönlendirmesi, baskı altına alması gibi girişimlere izin vermeyiz. Topkapı Sarayı, bizim için tarihsel olarak önemli bir alan. Müzenin içerisinde yıllardır satış mekanları var. İsteyen yemek yiyor, isteyen şarap içiyor. Şimdiye kadar hiçbir densizlik yaşanmadı. Kaldı ki birinci avluda yapılan etkinlikleri ikinci avluya, yani dış mekana taşıdık. Bu arkadaşlar ne Osmanlı’yı biliyorlar, ne Cumhuriyeti biliyorlar, ne sanatı biliyorlar. Sultan Hamid döneminde Yıldız Sarayı içerisinde opera vardır ve dünyadaki son sahnelenen operalar burada izlenmiştir. Bunların padişahların kültüründen de haberi yok.”

Altını çizdiğim satırlara kadar olan ifadelerindeki tarafgir ve pohpohlayıcı söylemleri ve “ YARATIKLAR” deyimi bir siyasetçiye, hele hele muhafazakâr bir partinin bakanına yakışacak ifadeler değil. Birilerine yaranmak için de büyük insan Abdülhamid Hanın’ ın hayatından örnek vermesi de oldukça ironik bir yaklaşım. Zira operasever Abdülhamid Han, destek verdiği çevrelerin gözünde halâ “KIZIL SULTAN” ve “GERİCİ” etiketi taşıyan bir şahsiyet.

Netice itibariyle sayın Bakan konuyu ve tepkileri pek de anlayamamış bir durumda. Kimse yapılan müziğe karşı değil. İtirazlar tamamen bir şarap firmasının reklamı uğruna, Hz. Muhammed (s.a.s) in kutsal emanetlerinin yakınında , kilise kökenli bir müzik dinlenirken kalkan kadehlere idi.

Böyle bir düşünce Ertuğrul Günay’ a bazı çevreler nezdinde puan kazandırsa da, Ak Parti’ nin bundan sonraki erozyonuna önemli derecede katkı sağlayacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s