AYASOFYA : CAMİDEN MÜZEYE; MÜZEDEN YENİDEN KİLİSEYE Mİ?

Standart

Ayasofya’ daki çalışmalar…

Kültür Bakanı geçtiğimiz günlerde Ayasofya’ da bir basın toplantısı düzenleyerek, fetihle birlikte kiliseden camiye çevrilirken, duvarlarında bulunan ikonların yeniden ortaya çıkarıldığını büyük bir keyifle anlattı.

1453 tarihinden itibaren yaklaşık beş asır adeta İstanbul’ un fetih mührü olarak kabul edilen, bu zaman zarfında Osmanlı Sarayı ve sultanlarının ibadet mahalli olan bu mâbed, 1934 yılında kapatılarak müzeye çevrildi.

Sayın Bakan bu çalışmaların devam edeceğini ve ortaya çıkarılan Serafim meleği ikonu ile birlikte çalışmaların devam edeceğini söylüyordu. Eğer niyet Ayasofya’ nın ilk inşaa edildiği haline dönüştüülecek ise, bu işin son aşaması ise, önce duvarlarındaki Allah, Muhammed, Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali Hasan ve Hüseyin’ isimlerini taşıyan sekiz adet hattın indirilmesi, sonrasında da dört minarenin yıkılması gerekecektir.

Bakanımızın gündeminde bu çalışmalar da varmıdır. Şayet varsa, Ayasofya’ nın Vakfiyesindeki ulu hakan Fatih’ in şu sözlerine karşı diyeceği bir şey varmıdır :

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse,

Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s