BUNDAN TAM 60 YIL ÖNCE HRİSTİYAN BİR KADIN İÇİN DAHA SAĞ İKEN TÜRKİYE’ DE MEVLİT OKUNDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ ?

Standart

 

 

Mevlid bizim İslâmî Kültürümüzün çok önemli bir ritüelidir. Öyle ki Mevlid , camilerimiz ve evlerimizde okunan Kuran’ ı Kerim’ den sonra, en çok icra edilen bir dinî metin haline gelmiştir.

Toplumuzun dindar kesimince, Peygamber Efendimiz (s.a.s) in  doğumları başta olmak üzere, dinî değeri olan gün ve gecelerde, ayrıca,  yeni doğan ve sünnet olan çocukları, evlilikler, ölen yakınları ve diğer birçok olaylar gündeme geldiğinde, ya evinde veya semt camiinde eş, dost, akraba ve komşularını davet ederek mevlit okutulur.

Yazılışından bu yana 600 seneden fazla bir zaman geçen mevlid’ in, o tarihten bu yana hep müslüman kişilerle ilgili bir olay vesilesi ile okunan mevlid, takvimlerin 8 Aralık 1951’ i gösterdiği bir günde , yani bundan tam 60 yıl önce, devâsız bir hastalığa yakalanan ünlü  bir Hristiyan kadının iyileşmesi adına okunur.

Bu kadın o dönemde Arjantin’ i demir yumrukla yöneten diktatör Juan Domingo PERON ( 1895 – 1974) un karısı Eva ( 1919 – 1953) dır. Ülkesinde çok sevilen bir şarkıcı iken, 1945 yılında devlet başkanı ile yaptığı evlilik ile dünya genelinde popülerleşir ve sevilir.

Kendisi o sırada 32 yaşındadır ve kansere yakalanmıştır. Olayın etkisi ülkemizde de kendini gösterir. O zamanın Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Muhiddin HACIBEKİR ( meşhur şekerci ), Genel Sekreteri Rüştü DAĞLAROĞLU ve dönemin meşhur hâfızlarından Fahri TÜKEL’ in öncülüğünde, iki yıl önce ibadete açılan Şişli Camii’ nde Madam Evita’ nın iyileşmesi dileği ile mevlit okutulur.

 

Mevlid’ e Evita hayranı İstanbullular ile birlikte , Arjantin Konsolosluğu’nun çalışanları ve sayıları  oldukça fazla gayrimüslim vatandaşlarımız katılırlar…

10 Aralık 1951 tarihli Vatan Gazetesin’ deki habere göre  mevlid konusunda Beyoğlu Müftüsü, “ Dinimize göre dünyadaki bütün insanların refah ve saadeti için dua edilebileceğini, Cenab-ı Hakkın bütün kulları arasında hiçbir ayırım yapmadığını..” söylerken, İstanbul Müftüsü ise, “ Hristiyan olduğu için Eva Peron için mevlüt okutulamayacağını..” söyler.

 

Mevlide katılan Arjantin’ in İstanbul Başkonsolosu , konuyu Evita Peron’a telgrafla iletir.

 

Bundan son derecede memnun olan Evita da,  ilerleyen günlerde özel maçlar yapmak için Türkiye’ye gelen Arjantin lig şampiyonu Lanüs takımı kanalıyla, İstanbul’ lulara teşekkür  amacıyla gümüş bir ” Evita Peron Kupası” gönderecektir.

Bu kupa için düzenlenen turnuva sonunda  Fenerbahçe şampiyon olmuş ve kupayı müzesine götürmüştür.

 

Ne yazık ki bütün çabalara rağmen Evita şifa bulmayacak ve iki yıl sonra hayata vedâ edecektir.

 

Toprağı bol olsun…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s